FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Ideal for extreme terrain: the Solid engine guard, which stands out thanks to its 4-point connection to the motorbike frame. Optimum force distribution in the event of a fall or crash. Close-fitting and sporty design with the best possible force dissipation into existing frame points. The innovative design with the high-strength plastic coating is unmistakable. With a clear focus on function, it is clear that this crash bar was developed for tough, uncompromising use in difficult terrain. A crash bar should be replaced after a fall. Welded seams and the material may have suffered invisible damage and therefore no longer offer protection in the event of another fall. Individual parts or individual sides can be ordered from us by e-mail without any problems.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 5027634_00_03 |
| Barcode # | 4042545703141 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 9.3500kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.920m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.147356400m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.920m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
