FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Whether you are on the road most of the time in heavy terrain, on the country road or in the city, a crash bar from Hepco&Becker is always the right choice. Your motorcycle is effectively protected against unexpected mishaps at all times.
More than that: In the event of a fall or unwanted ground contact, you can protect the motorcycle and the driver from greater damage.
The protective brackets from Hepco&Becker perfectly trace the lines of the machine and thus give the motorcycle an individual character. Made of an extremely stable tube-in-tube construction, in new models partly with integrated crash pad.
Depending on the vehicle model, different surface finishes are offered.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 5026534_00_01 |
| Barcode # | 4042545751746 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 5.3500kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 21.222525000m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
