FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Top case carrier consisting of a model-specific mounting kit and the Alurack adapter plate for mounting Hepco&Becker top cases or soft luggage (not suitable for top cases with universal plastic plate)
Each Alurack top case carrier is developed specifically for each model and therefore blends in with the harmonious overall appearance of the motorbike. Thanks to the production from high-quality aluminium in combination with a steel base carrier, the Alurack has high strength and a very elegant appearance. Additional attachment points for luggage straps, for example to attach luggage rolls, are integrated into the design of the rack.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 6526513_01_01 |
| Barcode # | 4042545659295 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.044688000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.280m |
Alurack
By: Nigel on 25 September 2023Quick and easy to install. I've loaded up the 60L case for long trips and it's super stable. Pretty subtle when it's empty, looks good and doubles as a handle for passengers.
(5)
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
