FLAT $15 Shipping
Australia Wide
is designed to accommodate a wide range of Hepco&Becker Bags. Softbags for sporty, dynamic motorbikes and saddlebags for choppers and cruisers can be attached to the motorbike with the C-Bow holder. Its elegant, unobtrusive design blends in perfectly with the overall lines of the vehicle. Naturally, it keeps the saddlebags safely away from the hot exhaust silencer. Thanks to modern C-Bow technology, the matching bags can be attached to the C-Bow simply and easily with just one click and locked to prevent theft. The bags are securely fastened to the motorbike and remain in position even when loaded. On many models, the indicators remain in their original position. Further information can be found in the fitting instructions.
5 years fair wear and tear.
| Vehicle specific information | left side only due to exhaust | ||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Suitable for | Triumph Scrambler 1200 XE (2019-) | ||||||||||||||||||||
| Compatible with following models | Please check mounting instructions for more info | ||||||||||||||||||||
| Item no. | 6317588 00 01L | ||||||||||||||||||||
| EAN | 4042545664800 | ||||||||||||||||||||
| Weight | 1.1 kg | ||||||||||||||||||||
| delivery time | 1-2 working days | ||||||||||||||||||||
| Processing time | 1-2 working days | ||||||||||||||||||||
| Recommended loading |
Recommended load: 5kg into the bag/case. (Please note the model-specific info, as well as the info on the assembly instructions and motorcycle manufacturer-specific information for any restrictions that may occur.) |
||||||||||||||||||||
| color | black
|
| SKU | 6317588_00_01L |
| Barcode # | 4042545664800 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 1.1000kg |
| Shipping Width | 0.184m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.281m |
| Shipping Cubic | 0.014477120m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.281m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.184m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
