FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Stable. Stable. Easy to use. The centre stands from Hepco&Becker usually do not restrict the rider's lean angle and are extremely robust. Thanks to the sophisticated geometry and non-slip tread surface, it is very easy to park the motorbike safely in any situation.
The precisely manufactured stands are very stable, sandblasted, primed and black powder-coated and therefore weatherproof and stable in value.
Main stands simplify maintenance work and ensure a secure stand, e.g. when refuelling. They relieve the load on the suspension elements and the rear wheel during winter storage.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 5059521_00_01 |
| Barcode # | 4042545682965 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 3.2000kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
