FLAT $15 Shipping
Australia Wide
A black centre stand for the Triumph Tiger 1050 (2007-2013) - stability, sturdiness and effortless handling all in one. The main stands from HEPCO&BECKER generally do not restrict lean angle clearance when riding and are known for their robustness. Thanks to precise geometry and a non-slip tread surface, the motorbike can be parked effortlessly and safely in any situation. These precisely manufactured stands are extremely stable, sandblasted, primed and powder-coated in black, making them weatherproof and stable in value. Main stands make maintenance work easier and ensure a secure stand, especially when refuelling. They also take the strain off the suspension elements and the rear wheel during winter storage. The scope of delivery includes an ABE (general operating licence), which normally does not restrict the lean angle clearance. The high-quality surface finish emphasises the quality of this accessory. You will receive the centre stand, mounting material and instructions. Please follow the installation instructions for optimum installation. A helpful tool (article number: 700030) for attaching the tension spring is also available.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 505704_00_01 |
| Barcode # | 4042545504076 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 5.5000kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
