FLAT $15 Shipping
Australia Wide
The Hepco&Becker complete carrier, consisting of a side case carrier on both sides and the tubular luggage rack (top case carrier), is firmly bolted to the motorbike and can only be mounted together. This carrier offers the possibility to mount almost all Hepco&Becker side cases. Almost all of our top cases can be mounted on the tubular luggage rack.
The side cases are locked to the rack using a retaining lock. The lock adapters required for this, which are screwed to the right and left of the side case carrier, are included in the case set as standard.
The model-specific and solidly constructed carriers are perfectly adapted to the respective motorbike and reinforced with special inner tubes in areas subject to high stress.
5 years fair wear and tear.
The combined side carrier and rear rack set is called a Complete Carrier Set ...
| SKU | 650712_00_01 |
| Barcode # | 4042545518073 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 15.0000kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
