FLAT $15 Shipping
Australia Wide
the alternative to the Alurack
The facts:
- With folding bracket for your own luggage and all Hepco & Becker top cases - Aluminium construction Becker top cases
- Aluminium construction,
- High strength, high-quality look
- Integrated plastic cover,
- Bracket with ball lock system and mechanical stop
- All-round fastening options for luggage straps
- Can be mounted universally instead of aluminium rack
Only for Hepco & Becker top cases, not suitable for side cases!
5 years fair wear and tear.
Recommended load: Generic 5kg (Please note for model-specific load carrying info, please refer to your motorcycle manufacturer-specific information)
| SKU | 6629539_01_01 |
| Model # | 6629539_01_01 |
| Barcode # | 4042545743826 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 0.5000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.044688000m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
