FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Even a pavement can mean unpleasant and heavy contact with the ground, which can lead to damage to the engine housing.
Our engine protection plates protect the manifold and engine block from impacts and stone chipping, even with the heaviest ground contact.
With our underride guard for XL 750 Transalp, you not only upgrade your motorbike in terms of safety, but also automatically give it a certain off-road look.
Naturally manufactured specifically for each model from approx. 4 mm thick, high-strength aluminium, our Hepco&Becker engine protection plate lets enough air through for cooling thanks to its special shape and is naturally angled, so that water such as rainwater or splash water is drained to the outside, thus providing additional protection against rust formation. It enhances the look of your motorbike and is guaranteed never to let you down
5 years fair wear and tear.
| SKU | 8109539_00_01 |
| Model # | 8109539_00_01 |
| Barcode # | 4042545744441 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 4.7500kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
