FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Why remove the plastic OEM Handguards from your BMW R1250GS, R1200GS 2013 onward or Adventure from 2014, when you can upgrade the protection with a Hepco & Becker tubular steel Handguard set. Finished in black powder coat, these guards fit OVER the OEM unit, bolting into the end of the handlebar and then onto the two handlebar clamp bolts. All hardware supplied and easy to fit. NB: Suitable for use with block bar risers but not necessarily pivoting units.
Same part as Wunderlich part number 26444-002
5 years fair wear and tear.
| SKU | 420665-03 |
| Barcode # | 4042545539245 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 5.985000000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.150m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
