FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Why remove the plastic OEM hand guards from your Triumph Tiger Explorer 1200 when you can upgrade the protection with a Hepco & Becker tubular steel Hand Guard set. Finished in black powder coat, these guards fit OVER the OEM unit, bolting into the end of the handlebar and then onto the two handlebar clamp bolts. All hardware supplied and easy to fit. NB: Suitable for use with block bar risers but not necessarily pivoting units.
5 years fair wear and tear.
| SKU | 42127547_00_01 |
| Barcode # | 4042545639389 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 1.8000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.150m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.023940000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.150m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
