FLAT $15 Shipping
Australia Wide
The Hepco&Becker Lock-it side case carrier - Made from German tubular steel and customised laser-cut parts, which are reinforced in areas subject to high stress.
The carriers can be fitted and removed in a matter of seconds. All you have to do is loosen the attached Lock-it screws with a quarter turn and the side parts can be removed to the rear or to the side. As theft protection, you can optionally protect the carrier from thieves with our lockable Lock-it screws.
All cases are locked to the carrier using a retaining lock on the case. This requires the lock adapters which are normally included with the case. The lock adapters are screwed to the right and left of the carrier and then provide a fastening option for the case's retaining locks.
5 years fair wear and tear.
The Lock It carrier features ...
| SKU | 6502525_00_01 |
| Barcode # | 4042545638788 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 12.5000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.044688000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
