FLAT $15 Shipping
Australia Wide
The problem of securing luggage on supersports bikes is well known - but Hepco&Becker also has a suitable solution for this:
Our sports rack, which is anchored in the original mount instead of the pillion seat and is opened using the vehicle ignition key.
All conceivable items of luggage can be transported securely thanks to all-round fastening options, e.g. with luggage straps, and can also be extended with an extension to accommodate large luggage rolls and sea bags.
The Sportrack looks like a pillion seat cover and therefore blends in perfectly with the look. And that's not all - in addition to the perfectly matching, discreet look, riding enjoyment is of course also unaffected - thanks to the secure attachment of the luggage directly behind the rider in a streamlined manner, the riding behaviour of your bike is not negatively affected in any way!
The sport rack for 790 Duke from Hepco&Becker is the perfect addition for your next adventure!
5 years fair wear and tear.
Recommended load: 5kg (please pay attention to vehicle-specific instructions, as well as the attached instructions and the motorcycle manufacturer's data)
| SKU | 6707569_00_01 |
| Barcode # | 4042545654351 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 3.0000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.044688000m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
