FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Top case carrier consisting of a model-specific mounting kit and the Alurack adapter plate for mounting Hepco&Becker top cases or soft luggage (not suitable for top cases with universal plastic plate)
Each Alurack top case carrier is developed specifically for each model and therefore blends in with the harmonious overall appearance of the motorbike. Thanks to the production from high-quality aluminium in combination with a steel base carrier, the Alurack has high strength and a very elegant appearance. Additional attachment points for luggage straps, for example to attach luggage rolls, are integrated into the design of the rack.
The Hepco&Becker Alurack is especially designed for our top cases. As the successor to the luggage rack made of round tubing, the Alurack continues the tradition and is offered for later-generation motorcycles. This means you can attach nearly every Hepco&Becker top cases, wether aluminium or plastic and choose freely from the whole product line.
Every Alurack is developed for the specific model and fits beautifully into the motorcycles overall look. Production from premium aluminium gives the Alurack great strengt and an elegant look. The Alurack design integrates additional luggage belt fastening points for attaching baggage rolls etc.
| SKU | 6556526_01_01 |
| Barcode # | 4042545687236 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 2.6000kg |
| Shipping Width | 0.280m |
| Shipping Height | 0.280m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.044688000m3 |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.280m |
| Assembled Width | 0.280m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
