FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Whether you spend most of your time travelling on rough terrain, on country roads or in the city, a crash bar from Hepco&Becker is always the right choice. Your motorbike is always effectively protected against unexpected mishaps.
More than that: in the event of a crash or unintentional contact with the ground, you can protect the motorbike and the rider from major damage.
The crash bars from Hepco&Becker perfectly trace the lines of the machine and thus give the motorbike an individual character. Made from an extremely sturdy tube-in-tube construction, some new models have an integrated crash pad.
Various surface finishes are available depending on the vehicle model.
We offer special conditions for official driving schools. Please contact our customer service Tel: (+49) 0 6331 / 1453 - 222
5 years fair wear and tear.
| SKU | 501939_00_02 |
| Barcode # | 4042545502713 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 6.6000kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
