FLAT $15 Shipping
Australia Wide
Whether you prefer to ride off-road, even in difficult terrain, freely on the country road or spend most of your time in the city, a motorbike crash bar is no longer a beginner's accessory.
Developed for a variety of motorbikes, our crash bars fit perfectly into the existing lines of your Triumph Bonneville/T 100/Scrambler 900 and give the motorbike a characteristic look,
but more than just that: in the event of a crash or unintentional ground contact, our motorbike crash bars also protect the rider from more serious damage!
Crash bars from Hepco&Becker are the right choice for all individualists who value safety and quality.
Made from an extremely stable tube-in-tube construction, manufactured from German quality steel or stainless steel, they offer maximum protection - with many newer models already featuring an integrated crash pad.
Exclusive look thanks to high-quality surface finish: high-gloss chrome plating.
And last but not least, motorbike crash bars also offer you many other options for additional comfort, for example you can attach our protective bar bags to them, or our additional/fog lights.
On top of this, motorbike crash bars are incredibly well suited for securely lashing your bike to a trailer if you ever need to transport it.
We offer special conditions for official driving schools. Please contact our customer service at (+49) 0 6331 / 1453 - 222
5 years fair wear and tear.
| SKU | 501708_00_02 |
| Barcode # | 4042545502553 |
| Brand | Hepco & Becker |
| Shipping Weight | 6.6000kg |
| Shipping Width | 0.281m |
| Shipping Height | 0.530m |
| Shipping Length | 0.570m |
| Shipping Cubic | 0.084890100m3 |
| Unit Of Measure | ea |
| Assembled Length | 0.570m |
| Assembled Height | 0.530m |
| Assembled Width | 0.281m |
Help other Motorcycle Adventure Products users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Australia Wide
For orders placed before 2pm AEST*
100% interest free
And we’re 100% proud of it.
Australian importer of premium quality motorcycle accessories serving the Oceania region. Since 2002.
